Αρχική σελίδα » Χρήσιμες Πληροφορίες » Υπηρεσίες από το Κ.ΛΕΙ.ΔΙ. » Σύνδεση στο δίκτυο του Πανεπιστημίου

Εντός των κτιριακών εγκαταστάσεων του Πανεπιστημίου υπάρχουν οι κατάλληλες πρίζες δικτύου απ' τις οποίες είναι δυνατή η είσοδος στο διαδίκτυο με IP από το Πανεπιστήμιο.

Για οδηγίες σύνδεσης στο δίκτυο ή για αίτηση νέας σύνδεσης δικτύου, ακολουθήστε τις οδηγίες που βρίσκονται εδώ: www.noc.uoa.gr/syndesh-sto-diktyo/ensyrmath-syndesh.html

Έχοντας λογαριασμό στο δίκτυο του Πανεπιστημίου, τα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας μπορούν να συνδεθούν στο διαδίκτυο και ασύρματα από τις φορητές τους συσκευές (μέσω Wi-fi).

Τα σημεία πρόσβασης αναφέρονται αναλυτικά εδώ:

www.noc.uoa.gr/syndesh-sto-diktyo/asyrmath-syndesh-wi-fi/xartes-shmeiwn-prosbashs-wifi-hotspots.html

Η υπηρεσία VPN επιτρέπει σε όσους διαθέτουν λογαριασμό στο δίκτυο του Πανεπιστημίου να αποκτούν διεύθυνση I.P. από το δίκτυο του Πανεπιστημίου μέσω της δικής τους σύνδεσης στο διαδίκτυο. Με τον τρόπο αυτό είναι για παράδειγμα εφικτή η πρόσβασή μας στις ηλεκτρονικές πηγές πληροφόρησης στις οποίες έχει συνδρομή το Πανεπιστήμιο από τον υπολογιστή του σπιτιού μας.

Η εφαρμογή κατά βάση δημιουργεί ένα νέο προσαρμογέα δικτύο στο σύστημά μας. Η διαδικασία εγκατάστασης και ρύθμισης της εφαρμογής αναλόγως του λειτουργικού συστήματος που χρησιμοποιούμε βρίσκεται εδώ:

www.noc.uoa.gr/syndesh-sto-diktyo/eikoniko-idiwtiko-diktyo-vpn.html

Αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και η σύνδεσή μας, μπορούμε να ελέγξουμε αν όντως έχουμε συνδεθεί με IP του Πανεπιστημίου από εδώ:

checkip.noc.uoa.gr