Αρχική σελίδα » Χρήσιμες Πληροφορίες » Οδηγίες Συγγραφής και Κατάθεσης Διατριβών

Στα Χρήσιμα Έντυπα στην ιστοσελίδα του Τμήματός μας βρίσκονται τα σχεδιότυπα για τη συγγραφή Εργασίας Διατριβής Ειδίκευσης και για Διδακτορική Διατριβή εντός των οποίων είναι λεπτομερώς γραμμένες οι οδηγίες συγγραφής των Διατριβών.

Για να επιτραπεί η ορκωμοσία, θα πρέπει να ακολουθηθεί η διαδικασία καταχώρησης της Διατριβής είτε Μεταπτυχιακής, είτε Διδακτορικής, στην Ψηφιακή Βιβλιοθήκη «Γκρίζας Βιβλιογραφίας» του ΕΚΠΑ, σύμφωνα με τις οδηγίες στο αντίστοιχο έντυπο "Υποχρεώσεις για να επιτραπεί η ορκωμοσία".

Η κατάθεση γίνεται μέσω της ειδικής εφαρμογής στην ιστοσελίδα: pergamos.lib.uoa.gr/uoa/dl/frontend/login.html σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνονται και σε αυτήν ενώ είναι δυνατή μόνο από υπολογιστές εντός του δικτύου του Πανεπιστημίου ή και από απομακρυσμένη πρόσβαση μέσω δικτύου VPN. Η είσοδος στην πλατφόρμα γίνεται αποκλειστικά και μόνο με τη χρήση του λογαριασμού σας στο Τμήμα.

Μετά την ολοκλήρωση της κατάθεσης της εργασίας, ο φοιτητής λαμβάνει με e-mail τη βεβαίωση ηλεκτρονικής κατάθεσης της διατριβής την οποία προσκομίζει στη βιβλιοθήκη της ΣΘΕ για την ολοκλήρωση της διαδικασίας και με τα απαραίτητα έγγραφα είναι πλέον έτοιμος να συμππλρώσει την αίτηση ορκωμοσίας στη Γραμματεία του Τμήματος.