Αρχική σελίδα » Χρήσιμες Πληροφορίες » Βιβλιοθήκη και Υπηρεσίες Πληροφόρησης ΕΚΠΑ

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών διαθέτει στην κοινότητά του είτε σε έντυπη είτε σε ηλεκτρονική μορφή ένα μεγάλο αριθμό πηγών πληροφόρησης (π.χ. περιοδικά, βιβλία, βιβλιογραφικές βάσεις, ψηφιακές συλλογές  και θεματικές πύλες), με στόχο τη συνεχή ενημέρωση και εκπαίδευση των φοιτητών, των μελών ΔΕΠ, των ερευνητών και των βιβλιοθηκονόμων του και φυσικά τη διευκόλυνση της έρευνάς τους.

Όλες οι πληροφορίες και οι οδηγίες που αφορούν τη Βιβλιοθήκη του ΕΚΠΑ βρίσκονται στον ιστότοπο www.lib.uoa.gr/ ο οποίος συντηρείται με ευθύνη του Υπολογιστικού Κέντρου Βιβλιοθηκών (ΥΚΒ).

Η Βιβλιοθήκη της Σχολής Θετικών Επιστημών βρίσκεται μεταξύ των κτιρίων Μαθηματικού και Φυσικού ενώ έχει είσοδο και από το διάδρομο του 3ου ορόφου του Τμήματος Μαθηματικών. Οι πληροφορίες για τις υπηρεσίες που παρέχει βρίσκονται συγκεντρωμένες εδώ: Πληροφορίες Βιβλιοθήκης ΣΘΕ.