Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

25.11.2017

Διαλέξεις Νομπελίστα Jean-Pierre Sauvage

28/11/17, Μέγαρο Μουσικής Αθηνών 29/11/17, μεγάλη αίθουσα Κεντρικού Κτηρίου ΕΚΠΑ

Από τη χημική τoπολογία στις μοριακές μηχανές

Κύκλος «CNRS» 28.11.2017, 19.00 ́ | Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Στο πλαίσιο του κύκλου διαλέξεων του CNRS, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος προσκάλεσε τον Jean-Pierre Sauvage, βραβευμένο με το Νόμπελ Χημείας 2016, για μια ξεχωριστή διάλεξη στην Αθήνα.

Την τελευταία εικοσαετία ο τομέας των μοριακών μηχανών γνώρισε μια θεαματική ανάπτυξη. To ενδιαφέρον των χημικών για τέτοιου είδους συστήματα οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Ιδιαιτέρως, η απανταχού παρουσία των σύνθετων δυναμικών συστημάτων στη βιολογία και ο βασικός χαρακτήρας αυτών των μηχανών στις περισσότερες διαδικασίες του έμβιου κόσμου παρότρυναν τους χημικούς να δημιουργήσουν σύνθετα παράγωγα των οποίων οι κινήσεις θυμίζουν αυτές των βιολογικών συστημάτων. Ο χημικός μπόρεσε με αυτόν τον τρόπο να αποδείξει ότι είναι ικανός να δημιουργήσει μόρια ή σύνολα μορίων με σύνθετες λειτουργίες, ακόμη και αν αυτές χαρακτηρίζονται από μια ακραία απλότητα σε σύγκριση με αυτές των κινητήριων πρωτεϊνών του έμβιου κόσμου.

Η διάλεξη θα δείξει πώς αυτός ο τομέας της μοριακής μηχανικής απορρέει κατά ένα μεγάλο μέρος από παλαιότερες έρευνες.

Ο Jean-Pierre Sauvage, o Fraser Stoddart και ο Bernard Feringa είναι οι τρεις βραβευμένοι με το Νόμπελ Χημείας 2016. Τιμήθηκαν ως οι τρείς σπουδαίοι πρωτοπόροι στον τομέα των μοριακών μηχανών.

Οι πρωτοποριακές έρευνές τους έθεσαν τις νανοτεχνολογίες σε μια καινούργια διάσταση, επινοώντας νανο-μηχανές ικανές να αναπαράγουν τις κινήσεις των έμβιων όντων.

H επιτροπή των Νόμπελ εξήγησε κατά τη διάρκεια της αναγγελίας της ότι «ο μοριακός κινητήρας βρίσκεται σήμερα στο ίδιο στάδιο με τον ηλεκτρικό κινητήρα του 1830, όταν οι επιστήμονες παρουσίαζαν μανιβέλες και ρόδες, χωρίς να γνωρίζουν ότι αυτό θα οδηγούσε στα ηλεκτρικά τρένα, στο πλυντήριο ρούχων, στους ανεμιστήρες και στα μίξερ».

Είναι πολύ πιθανό στο μέλλον αυτές οι μικροσκοπικές μηχανές «να χρησιμοποιηθούν στην ανάπτυξη αντικειμένων όπως τα καινούργια υλικά, οι αισθητήρες και τα συστήματα αποθήκευσης ενέργειας».

Ο Jean-Pierre Sauvage είναι ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου, ομότιμος διευθυντής έρευνας στο Ινστιτούτο Υπερ-μοριακής Επιστήμης και Μηχανικής και έχει τιμηθεί με το αργυρό μετάλλιο του CNRS.

Εισαγωγή : Γεώργιος Κόκοτος, Καθηγητής, Πρόεδρος του Τμήματος Χημείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Είσοδος ελεύθερη, με δελτία προτεραιότητας. Ταυτόχρονη μετάφραση. Για ζωντανή αναμετάδοση κάντε κλικ εδώ.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Την 29η Νοεμβρίου, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19.00 στην Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Χημείας της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών, ο κύριος Jean-Pierre Sauvage, ομότιμος καθηγητής Χημείας στο Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου, Γαλλία, Νόμπελ Χημείας 2016.

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.
Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από τον Πρόεδρο του Τμήματος Χημείας, καθηγητή Γεώργιο-Ισίδωρο Χ. Κόκοτο.
Αναγόρευση του τιμωμένου:

• Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Χημείας, καθηγητή Γεώργιο-Ισίδωρο Χ. Κόκοτο.
  • Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών, καθηγητή Κωνσταντίνο Α. Βαρώτσο.

Ομιλία του τιμωμένου καθηγητή Jean-Pierre Sauvage με τίτλο: «Μοριακές Μηχανές: Από τη Βιολογία στη Χημεία».

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης
Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος