Αρχική σελίδα » Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών » Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης » Επιστήμη Πολυμερών και Εφαρμογές της

Αντικατάσταση  της υπ’ αριθμ. Β7/210/22.6.1998 (ΦΕΚ 673 τ.Β/3.7.1998) υπουργικής απόφασης που αφορά στην έγκριση του Π.Μ.Σ., όπως αυτή έχει τροποποιηθεί με τις υπουργικές αποφάσεις: B7/196/11.6.1999 (ΦΕΚ 1495 τ.Β/22.7.1999), (ΦΕΚ 1912 τ.Β/29.12.2009), (ΦΕΚ 2409 τ.Β/21.12.2007)σύμφωνα με το Ν. 3685/2008 – Αναμόρφωση του ΠΜΣ «Επιστήμη Πολυμερών και Εφαρμογές της».

Αντικείμενο:  η γνωστική περιοχή των πολυμερών και οι εφαρ­μογές της στη σύγχρονη Τεχνολογία.

Σκοπός του προγράμματος είναι:

α) Η παροχή γνώσεων στους μεταπτυχιακούς φοιτητές στη βασική, συστηματική και επιστημονική έρευνα, που συμβάλλει στη συνεχώς εξελισσόμενη επιστήμη της Χημείας

β) Η δημιουργία ικανού ανθρώπινου δυναμικού που θα στελεχώσει τη βιομηχανία πλαστικών, που στον τόπο μας κατέχει κυρίαρχη θέση στη χημική βιομηχανία και παίζει σπουδαίο ρόλο στην εθνική οικονομία.

Στο ΠΜΣ γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι συναφών Τμημάτων ΑΕΙ και A-ΤΕΙ, της ημεδαπής ή ομοταγών της αλλοδαπής.

Για την παρακολούθηση του ΠΜΣ προβλέπεται η καταβολή συνολικού ποσού διδάκτρων 2.400€ κατανεμημένο σε δόσεις.

Κριτήρια επιλογής: η επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών γίνεται με συνεκτίμηση των εξής κριτηρίων:
1. Το γενικό βαθμό του πτυχίου.
2. Τη βαθμολογία στα σχετικά με το ΠΜΣ προπτυχιακά μαθήματα
3. Την επίδοση σε πτυχιακή εργασία, όπου προβλέπεται σε προπτυχιακό επίπεδο
4. Την τυχόν ερευνητική δραστηριότητα του υποψηφίου
5. Την προσωπικότητα του υποψηφίου, όπως αυτή εκτιμάται από συνέντευξη προς τη συντονιστική επιτροπή (ΣΕ).
6. Τις συστατικές επιστολές
7. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων σε ορισμένα μαθήματα που θα καθορίζονται από την επιστημονική συμβουλευτική επιτροπή όποτε τούτο κρίνεται απαραίτητο.

Αριθμός εισακτέων: ορίζεται κατ΄ανώτατο όριο σε είκοσι (20) μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Οι υποψήφιοι πρέπει να γνωρίζουν αποδεδειγμένα μία ξένη γλώσσα και κατά προτίμηση την Αγγλική.

Για την απόκτηση του ΜΔΕ ο υποψήφιος απαιτείται:
1. Να παρακολουθήσει και να εξετασθεί επιτυχώς:
α) Σε όσα από τα προπτυχιακά μαθήματα κρίνει η Επιστημονική Συμβουλευτική Επιτροπή απαραίτητα
β) Σε πέντε μαθήματα ειδίκευσης και σε ένα τουλάχιστον εργαστηριακό μάθημα.
2. Να εκπονήσει υποχρεωτική ερευνητική εργασία υπό την επίβλεψη του ορισθέντος ως επιβλέποντος μέλους ΔΕΠ. Τα αποτελέσματα, που πρέπει να περιέχουν στοιχεία πρωτοτυπίας, παρουσιάζονται υπό τη μορφή διατριβής (Διατριβή Ειδίκευσης). Η διατριβή γίνεται αποδεκτή από 3μελή επιτροπή στην οποία συμμετέχει ο επιβλέπων και δύο μέλη ΔΕΠ/ΕΠ. Ο υποψήφιος παρουσιάζει τη διατριβή του σε ανοικτό ακροατήριο.
Η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι υποχρεωτική και η διδασκαλία γίνεται στην ελληνική ή στην αγγλική γλώσσα. Τα μαθήματα του Π.Μ.Σ. είναι εξαμηνιαία. Στα μαθήματα προβλέπονται ώρες διδασκαλίας (θεωρία, φροντιστηριακές ασκήσεις) και πρακτικής άσκησης (χημικά εργαστήρια, χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών).

Το ΠΜΣ εγκρίνεται να λειτουργήσει μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 οπότε θα αξιολογηθεί η δυνατότητα συνέχισης της λειτουργίας του, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στον ν. 3685/2008 (ΦΕΚ 148 τ. Α΄/6.7.2008).

Υπεύθυνος Ειδίκευσης: Αναπληρωτής Καθηγητής Ερμόλαος Ιατρού

Διάρκεια: 3 εξάμηνα

Εκπόνηση εργασίας: στη διάρκεια του 3ου και 4ου εξαμήνου σπουδών αλλά ο ορισμός επιβλέποντος και η ανάθεση του θέματος γίνεται στη διάρκεια του 2ου εξαμήνου εφ' όσον ο φοιτητής έχει εξετασθεί με επιτυχία σε όλα τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου.

Μαθήματα

• Μέθοδοι Σύνθεσης Πολυμερών
  • Μέθοδοι Χαρακτηρισμού Πολυμερών
  • Φυσικές Ιδιότητες Πολυμερών και Σχέσεις Δομής/Ιδιοτήτων